Süper Lig’in ‘en centimen’leri belli oldu

Futbol Federasyonu (TFF) Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Kurulu, Süper Lİg’de Ağustos/Eylül dönemi Fair Play Ödülleri’nin sahiplerini belirledi.

TFF’den yapılan açıklamada, Kurul’un takım, teknik direktör, taraftar ve futbolcu olmak üzere 4 kategoride seçimlerini yaptığı vurgulandı. Kazananlar şöyle:

En Centilmen Takım: Samsunspor

En Centilmen Teknik Direktör: Patrick Kluivert (Adana Demirspor)

En Centilmen Taraftar: Samsunspor Taraftarı

En Centilmen Futbolcu: Fernando Muslera (Galatasaray)

Açıklamada ödüllerin sahipleri ve gerekçeleri ise şöyle sıralandı;

Samsunspor: Süper Lig’in 4. haftasında 3 Eylül 2023’te oynanan Samsunspor-İstanbulspor A.Ş. maçındaki duyarlı davranışları nedeniyle Samsunspor takımı ödüle layık görüldü. Samsunspor yönetimi, Yeni 19 Mayıs Stadyumu’ndaki tüm maçların seremonisine Akademi ve Spor Okulu öğrencileri ile çıkma kararını bu maçta uygulamaya başladı. Seremoni sırasında İstiklal Marşı okunurken, yağmur şiddetini artırdı. Samsunsporlu futbolcular çocukların ıslanmaması için formalarını siper etti. Kaleci Okan Kocuk ve Kaptan Fofana’ya diğer oyuncular da katıldı. Maç, yoğun yağış nedeniyle 13. dakikada ileri bir tarihe ertelendi. Bu örnek davranış nedeni ile Samsunspor takımı, oy birliği ile ödüle layık bulunmuştur.

Patrick Kluivert: Dünya futbolunun en önemli yıldızlarından olan, Ajax, Barcelona ve Hollanda Milli Takımı’nın unutulmaz futbolcusu Patrick Kluivert, kariyerinin ilk kulüp teknik direktörlüğü için adım attığı Adana’da gülümseyen yüzü, nazik tavırları, takımı ve camiayı kucaklayışı ile farkını hissettirdi. Kluivert; 24 Eylül 2023 tarihinde oynanan Kasımpaşa A.Ş. – Adana Demirspor A.Ş. maçında oyuncularının 3 kırmızı kart görmelerine ve takımının yenilmesine rağmen davranışlarıyla takdir topladı. Tribünleri ve öğrencilerini gerginlikten uzak tutmaya çalışan Kluivert, baskı altında sakinliğini korumasını bildi. Maç sonunda da rakip takım ve maç yönetimi ile ilgili en küçük bir negatif ve eleştirel tavır göstermedi. Tam tersine özeleştiri yapan Hollandalı teknik adam, örnek bir karakter olduğunu ülkemizde bulunduğu kısa sürede gösterdi ve oy birliği ile ödüle layık bulundu.

Samsunspor Taraftarı: Lig sonuncusu olmalarına ve 7. haftada konuk ettikleri Gaziantep FK maçını 2-0 kaybetmelerine rağmen rakip takımı maç sonunda alkışlayarak uğurlayan Samsunspor taraftarı, Fair Play’e yakışır bir davranış sergiledi. TFF Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Kurulu, rakip takım teknik direktörü Marius Sumudica’nın da “kariyerimin en önemli anlarından biriydi” şeklinde övdüğü bu davranış oy birliği ile ödüle layık buldu.

Fernando Muslera: Rakibe duyduğu saygı, maçlardan sonra rakip kalecileri tebrik etmesi, gerekirse teselli etmesi ve tüm futbol yaşamı boyunca sergilediği Fair Play değerlerine uygun, örnek oluşturacak genel yaklaşımları nedeni ile ödüle oy birliği ile layık bulunmuştur. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x