Meme Ağrıları Hakkında Ne Zaman Endişelenmeliyiz? Nedenler, Teşhis, Tedavi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hormonlar meme dokusunun gelişiminde ve burada oluşabilecek ağrılarda büyük rol oynar. Hormon dalgalanmaları memelerdeki kanalların ve bezlerin döngüsel olarak büyümesine ve küçülmesine neden olduğundan, bu durum özellikle kadınlar için geçerlidir.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/wom…

Bu yazıda meme ağrısının nedenlerinin yanı sıra ne zaman bir doktora başvurmanız gerektiği ve doktorun belirtilerinizi nasıl teşhis edeceği ele alınıyor.

Progesteron ve östrojen meme dokusunun yapısında ve boyutunda büyük rol oynar, bu yüzden bu hormonlar meme ağrısını kadınlarda daha yaygın kılar.

Çoğu meme ağrısı türü iki kategoriye ayrılır: Döngüsel ve döngüsel olmayan meme ağrısı.

Döngüsel meme ağrısı adet döngünüzle bağlantılıdır ve kısmen hormon değişikliklerinden kaynaklandığına inanılmaktadır. Ağrı bu döngünün farklı noktalarında gelişebilir. Ancak en sık döngünün başlangıcında veya yumurtlama sırasında görülür.

Döngüsel meme ağrısı bazı insanlar için neredeyse hiç fark edilmezken, bazıları için dayanılmazdır. Bu ağrının sadece bir memede veya diğerinde hissedilmesi nadir değildir. Genellikle koltuk altının yakınında başlayan yayılan bir ağrıdır.

Döngüsel olmayan meme ağrısı herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir ve adet döngünüzle bağlantılı değildir. Bu ağrı türü oldukça nadirdir.

Travma, meme dokusunda bir yaralanma veya hatta artrit ağrısı gibi her türlü şeyden kaynaklanabilir. Ağrının türü değişebilir, ancak genellikle memenin belirli bir bölgesinde hissedilen sürekli  bir ağrıdır. Keskin, donuk veya yayılan olabilir.

Meme ağrısının döngüsel ve döngüsel olmayan nedenleri arasında şunlar yer alır:

– Travmatik yaralanma

– Doğum kontrol veya antidepresan gibi bazı ilaçlar

– Mastit veya meme apsesi gibi enfeksiyonlar

– Hamilelik

– Menopoz

– Emzirme

– Uygun olmayan bir sütyen veya egzersiz nedeniyle uygun destek eksikliği

– Kaburga yaralanmaları

– Kas ağrısı

– İltihaplanma

– Kistler

– Fibroz doku

– Meme kanseri

Meme ağrısı çoğunlukla kendi geçer. Fakat, aşağıdaki belirtilerden birini yaşıyorsanız, değerlendirme ve teşhis için bir doktordan randevu alın:

– Ateş

– Meme uçlarınızdan akıntı

– Ağrıda ani artışlar veya ağrı değişiklikleri

– Ağrılı bir yumru veya kitle

– Renk değişikliği veya cilt değişiklikleri

– Belirli bir bölgede ağrı

– Adet döngünüzle ilişkili olmayan ağrı

Doktorunuz meme ağrısı muayenesine size kişisel ve ailevi tıbbi geçmişiniz hakkında sorular sorarak başlayacaktır. Varsa hangi akrabalarınızın hangi yaşta meme kanserine yakalandığını bilmek isteyeceklerdir.

Kanınız veya tükürüğünüz kullanılarak yapılan genetik testler kanser riskiniz hakkında ipuçları sağlayabilir. Ancak aile geçmişinizle ilgili başka hususlar da vardır.

Doktorunuz meme dokunuzu daha yakından incelemek için bir kerelik veya düzenli mamografi çektirmenizi önerebilir.

50 ila 74 yaş arasındaki tüm kadınların en az 2 yılda bir mamografi çektirmesi önerilmektedir. Meme kanseri riskiniz yüksekse daha sık yaptırın.

Doku değişikliklerini, meme kanserini veya diğer durumları tanımlamaya yardımcı olabilecek diğer araçlar şunlardır:

– Kan testi

– Ultrason görüntüleme

– CT taraması

– Meme biyopsisi

Biyopsiler, genellikle daha yüksek kanser riski ile ilişkili olan meme yumrularının teşhisi söz konusu olduğunda tercih edilen araçtır.

Meme ağrısı ve diğer sorunların teşhisi söz konusu olduğunda mamografi genellikle başvurulan bir araçtır, ancak ultrason görüntüleme bazen 30 yaşın altındaki kişiler için daha doğrudur. Mamogramlar, özellikle yaşlı yetişkinlerde kanseri tespit etmede oldukça isabetlidir.

Meme ağrısını hafifletmek için ne yapabilirsiniz?

Meme ağrınızın tedavisi nedenine bağlıdır. Meme kanseri tedavisi karmaşıktır, kanser türüne ve evresine bağlıdır.

Ancak çoğu meme ağrısı ilaçlarla veya yaşam tarzı değişiklikleriyle giderilebilir. Meme ağrısını hafifletmek için yapabileceğiniz bazı şeyler:

– Kullandığınız doğum kontrol yöntemi de dahil olmak üzere ilaçlarınızı gözden geçirin.

– Sütyeninizin üzerinize tam oturduğundan emin olun.

– Tuzlu veya yağlı yiyecek alımınızı azaltın.

– Kafein alımınızı azaltın.

– Reçetesiz satılan ağrı kesiciler veya antienflamatuar ilaçlar kullanın.

– Buz, soğuk kompres veya ısıtıcı pedler uygulayın.

– Stres azaltma veya rahatlama teknikleri kullanın.

Meme ağrısı yaygındır ve genellikle ciddi değildir. Çoğu kadın hayatının bir döneminde meme ağrısı yaşar, ancak yalnızca birkaçına kanser gibi ciddi bir teşhis konur.

Meme ağrınızla ilgili endişeleriniz varsa, belirtileriniz hakkında bir doktorlar konuşun. Düzenli taramalar için tavsiyelerine uyduğunuza emin olun.

Aile ve genetik geçmiş de dahil olmak üzere risk faktörlerinizi tartışmak, sizin ve doktorunuzun meme sağlığınızla ilgili en iyi kararları almanıza yardımcı olacaktır.

Sağlıklı günler. ❤️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x