Altın fiyatları yeniden hareketlendi

Altın fiyatları, ABD üretici fiyatları verisi sonrasında art arda üç haftadır devam eden kazanımlarını sona erdirmeye hazırlanıyor.

ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), şubatta aylık bazda yüzde 0,6 ve yıllık bazda yüzde 1,6 artışla beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Üretici fiyatları verisi Fed’in faiz indirimine ne zaman başlayacağına dair kafaları karıştırdı.

Ons altın, haftanın son işlem gününe yüzde 0,33 yükselişle 2,169 dolar seviyesinde başladı. Altın, şubat ortasından bu yana ilk haftalık düşüşü kaydetmeye hazırlanıyor.

Gram altın fiyatları ise hem ons altın hem de Dolar/TL’deki gelişmelerden etkilendi.

Gram altın, 2.246 Türk Lirası civarında alıcı buldu. Çeyrek altın, 3.713 liradan el değiştirdi.

ABD üretici enflasyonu, tahvil getirilerinde yükselişi hızlandırırken, dolar yeniden güç kazandı.

Dolar, başlıca para birimleri karşısında 5 Mart’tan bu yana gördüğü en yüksek seviyesine çıktı. Dolar endeksi 103.46 seviyesine çıktı.

Piyasalarda Fed’in haziran ayında faiz indirimine gideceği beklentisi geriledi. CME FedWatch’a göre Fed’in haziran ayında faiz indirimi ihtimali yüzde 74’ten yüzde 60’a indi.

DOLAR/TL BUGÜN NE KADAR?

Dolar, ABD’de üretici fiyat endeksinin (ÜFE) beklentilerin üzerinde artarak, Fed’in bu yıl faizleri ne kadar düşüreceğine ve ne zaman faiz indirimine gideceğine yönelik endişeleri kuvvetlendirmesinin ardından yükselişini sürdürüyor. 

Dolar, saat 08:50 itibarıyla yüzde 0,17 yükselişle 32,2021’den işlem görüyor. Ocak ayında yüzde 2.7, Şubat’ta yüzde 2.9 kayıp yaşayan TL’nin yılbaşından beri kaybı sürüyor.

Euro/TL ise aynı saat itibarıyla 35,0596 seviyelerinde seyrediyor.

Uzmanlara göre yüksek enflasyon ve yerel seçimler sonrası kurda düzeltme beklentisi dövize olan talebi artırdı.

Analistler, döviz talebinin genel seçimler ile kıyaslandığında oldukça sınırlı kaldığını belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, döviz piyasasındaki son dönemde gözlenen oynaklığın geçici olarak görülmesi gerektiğini belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x