Erdoğan bugün ABD’ye gidiyor

Erdoğan’ın bu yıl 19 Eylül Salı günü yapması öngörülen konuşmasında, ağırlıklı olarak tahıl koridorunun canlandırılması, Karadeniz’de istikrar, Suriye, Kafkasya ve Balkanlar’daki gelişmeler, mülteciler ile yabancı düşmanlığı ve Batı’da yükselen İslam karşıtlığına dikkat çekmesi bekleniyor.

Erdoğan’ın BM hitabında ayrıca Kuran’ı Kerim’e yönelik saldırılara ilişkin de mesaj vereceği belirtiliyor. Erdoğan’ın iş dünyasından isimlerle de bir araya gelmesi bekleniyor.

İKİLİ TEMASLAR

Erdoğan, 17-21 Eylül’de New York’ta yapılacak zirve kapsamında BM Genel Sekreteri Antonia Guterres ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis başta olmak üzere çok sayıda devlet ve hükümet başkanı ile görüşecek. Erdoğan’ın ikili ve küresel meseleleri ele alacağı görüşmelerinin çoğunun Türkevi’nde olması bekleniyor.

TAHIL KORİDORU GÜNDEMDE

Dünyanın yakın merceğinde olan Karadeniz girişimi olarak bilinen tahıl koridoru konusunun Erdoğan’ın görüşmelerinde öncelikli gündem maddesi olacağı kaydediliyor. Rusya-Ukrayna savaşı, Kafkasya’daki son gelişmeler ve Balkanlar’daki son durumun da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmelerinde gündeme gelmesi öngörülüyor. Diğer taraftan, Türkiye’nin talepte bulunduğu F-16 Blok 70 ve modernizasyon kitlerinin tedariki ile İsveç’in NATO üyeliği konusu da yine Erdoğan’ın çantasındaki konu başlıklarından.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x